R134a freonas ir r1234yf freonas, kuo jie skiriasi ir kuo panašūs?

Freonų kaip šaltnešio dujų keitimą įtakoja iš esmės ekologiniai dalykai ir Europos sąjungos direktyvos, r134a freonas yra keičiamas nauju dėl to kad matuojant jo įtaką klimato atšilimui ir ozo sluoksnio kitimui ir buvo sukurtas ir pradėtas naudoti r1234yf freonas kuris yra net ne kelis o visus 1430 kartų švaresnis ir mažesnę žalą darantis mūsų gamtai freonas todėl ir pereiname mes prie vis dažnesnio naudojamo šio freono pamažu mažinant r134a freono naudojimą. R1234yf freonas yra naudojamas didesnėje dalyje automobilių kurie gaminami ir yra naujesni nei 2016 metų. (Kai kuriems automobiliams nuo 2011 metų);

Naujausi šaldikliai

Šaldiklis R134a – tetrafluoroetanas – dujos, priskiriamas HFC junginių grupei, mažiau ardančių ozono sluoksnį. Automobiliuose naudojamas nuo 1992-1994. R134a yra apie 3,5 karto sunkesnis už orą, nedegus. Tačiau veikiant aukštai temperatūrai ir liepsnai, šaldiklio molekulės gali skilti, sudarydamos  nuodingus komponentus.

Šaldiklis R1234yf – tetrafluoropropenas – sukurtas pakeisti R134a siekiant kuo mažesnio poveikio globaliniam atšilimui (šiltnamio efektui). Pagal savo fizikines savybes jis yra artimas R134a.

R1234yf kontraversiškai vertinamas dėl savo degumo. Nors jis yra šiek tiek degus, tačiau įvairiais tyrimais nustatyta, kad sąlygomis, kokios gali susidaryti automobiliuose, R1234yf užsidegti neturėtų. Nuspręsta, kad pradedant 2011 metais visi automobilių gamintojai palaipsniui pereis prie šio šaldiklio. Tačiau 2012 metais automobilių gamintojas Mercedes-Benz atliko savo testus ir nustatė, kad R1234yf sumaišytas su kompresorine alyva, naudojama kondicionieriuje, sąlytyje su karštu varikliu užsiliepsnojo dviem atvejais iš trijų. Remdamasis šiais tyrimais, Mercedes-Benz sustabdė perėjimo prie R1234yf programą ir atšaukė automobilius jau išleistus su R1234yf.

Tolimesnės R1234yf perspektyvos neaiškios. Tokie trūkumai, kaip labai aukšta kaina, neaiški padėtis dėl degumo, taip pat galimai šio šaldiklio patentų turėtojų noras dirbtinai „prastumti“ jį į rinką daro jį nelabai patraukliu. Specialistai prognozuoja, kad dalis automobilių gamintojų, kaip ir Mercedes-Benz, nepereis prie R1234yf. Prognozuojama, kad senesnių automobilių aptarnavimo rinkoje vietoje R1234yf bus naudojamas R134a, kadangi jis yra žymiai pigesnis.   

10 įdomių faktų apie kondicionierius

  1. XIX a. pabaigoje anglų inžinierius Viljamas Vaitlis po arklių traukiamu keleiviniu vagonu įmontavo ledų blokus. Nuo vagono ratų besisukantys ventiliatoriai į saloną pūtė ledo aštaldytą orą. Suprantama, tai dar nebuvo kondicionierius.
  2. Oro kondicionieriaus atsiradimui įtakos turėjo Michaelio Faradėjaus 1820 metais pirmą kartą sumanyta šiuolaikinio oro kondicionieriaus koncepcija. Jis atrado, kad suspaustas ir suskystintas amoniakas gali atšaldyti orą, kai jam buvo leidžiama išgaruoti.
  3. “Packard “buvo pirmasis automobilių gamintojas, naudojantis oro kondicionieriai savo automobiliuose. Šis įrenginys automobilyje buvo pritaikytas 1939 metais. Norėdamas įjungti kondicionierių, šio automobilio vairuotojas turėjo užgesinti variklį ir uždėti dirželį ant kompresoriaus skriemulio.  Didžiulis garintuvas buvo įmontuotas bagažinėje ir žymiai sumažino vietos bagažui. Tačiau šis įtaisas leido gamintojams pareikšti: “Pamirškite karštį šią vasarą vieninteliame automobilyje pasaulyje su oro kondicionieriumi!” Ir tai buvo tiesa.
  4. 1957 metais Cadillac Eldorado Broughams tapo pirmuoju automobiliu, kuriame oro kondicionierius buvo standartinės įrangos dalis.
  5. Pirmiausiai šaldomosiose mašinose buvo naudojamas amoniakas. Bet, nepaisant puikių termodinaminių savybių, jis pasirodė besąs labai nuodingas ir sprogstantis. Vietoj amoniako imti naudoti įvairiausi freonai – fluoro turintys angliavandenilių išvestiniai.
  6. Freonas (CFC) yra organinis junginys , kurio sudėtyje yra tik anglies , chloro ir fluoro. Ši medžiaga savo savybėmis yra panaši į metaną ir etaną. Freonas yra chemiškai mažai aktyvus, nedegus, žemos virimo temperatros ir automobilių pramonėje naudojamas kaip šaldiklis.
  7. 2012m. BMW pristatė aplikacijas išmaniems telefonams, kurie leistų reguliuoti oro temperatūrą automobilio salone ir keisti kondicionieriaus parametrus.
  8. Augant paklausai, galima įsigyti įvairių modelių oro kondicionierių skirtų transporto priemonėms. Aštrėjant aplinkosaugos klausimam rinkai buvo pristatyti saulės baterijomis kraunami bei nešiojami oro kondicionieriai.
  9. Šiuo metu JAV apie 80% lengvųjų automobilių turi oro kondicionierius. Europoje šis procentas yra kur kas mažesnis, tačiau paskutiniais metais sparčiai didėja.
  10. Mokslininkų atlikti tyrimai rodo, jog automobilyje, kuriame temperatūra yra 27 laipsniai ir aukštesnė, vairuotojo reakcija yra 22 proc. lėtesnė nei tuomet, kai automobilio salone – 21 laipsnis.